مقالات آموزش پرورش انواع طیور و پرنده زینتی

دلیل تخم نگذاشتن مرغ عشق چیست؟

نرسیدن مرغ عشق به سن بلوغ

اگر مرغ عشق شما به بلوغ جنسی کامل نرسیده است، انتظار نداشته باشید که تخم بگذارد. زیرا پرندگان عاشق توانایی لازم برای جفت گیری و پرورش جوجه های کمتر از یک سال را ندارند. مدت بلوغ جنسی برای نر و ماده یک سال است. بنابراین، قبل از جفت شدن مطمئن شوید که هر دو پرنده بالغ هستند.

نکته: لازم به ذکر است که جغد عشق بیشترین پتانسیل تخم گذاری را در یک سال و نیم دارد.

جوجه کشی بیش از حد از مرغ عشق

جوجه کشی بیش از حد و تخم گذاری مکرر می تواند بدن ماده را ضعیف کند و پرنده قدرت کافی برای تخم گذاری مجدد را نداشته باشد. زیرا او مقدار زیادی کلسیم و پروتئین در بدن خود برای تولید تخمک از دست می دهد. بنابراین در هر دوره تخمگذاری باید حداقل دو ماه استراحت برای پرندگان در نظر گرفته شود.

توجه داشته باشید: اگر جوجه های مرغ عشق به دو بار در سال محدود شود، پرنده بیشتر عمر می کند و تخم های با کیفیت بهتری می گذارد.

تغذیه ناکافی

برای اینکه یک پرنده عشق بتواند تخم بگذارد، به یک رژیم غذایی متعادل با ویتامین ها، مواد معدنی، عناصر کمیاب، پروتئین و چربی های سالم نیاز دارد. از این طریق می تواند نیازهای غذایی خود را تامین کند. اگر پرنده شما غذای کافی نداشته باشد، تخم نمی گذارد.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تغذیه مرغ عشق مقاله غذای صحیح و اساسی مرغ عشق را مطالعه کنید.

کمبود کلسیم و پروتئین

کلسیم و پروتئین دو مورد نیاز اصلی مرغ عشق برای تخم گذاری هستند. کمبود هر یک از این مواد مغذی می تواند باعث تاخیر در تخم گذاری یا تخم گذاری پرنده شود. برای تامین پروتئین لازم به پرنده می توان از گلوله های مخصوص، میلورم یا تخم مرغ آب پز استفاده کرد.

کلم، کلم، کلم بروکلی، گل کلم و غیره حاوی مقادیر زیادی کلسیم هستند و برای استفاده در رژیم غذایی مرغ عشق توصیه می شود. برای تامین کلسیم مرغ عشق می توانید از پودر پوسته تخم مرغ، صدف پودر شده یا کف دریا استفاده کنید.

پیشنهاد ویژه: اگر علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد دستگاه جوجه کشی پرندگان زینتی هستید، لطفاً روی لینک مربوطه کلیک کنید: خرید دستگاه جوجه کشی برای منزل.

عدم آمادگی مرغ عشق نر یا ماده

برای اینکه جفت گیری بین دو پرنده به درستی انجام شود، لازم است که هر دو پرنده کاملا آماده باشند. اگر پرنده نر یا ماده آمادگی و تمایل به جفت گیری نداشته باشد، تخم گذاری به تاخیر می افتد.برای آماده سازی هر دو پرنده برای جفت گیری لازم است از تغذیه ی مقوی با طبع گرم برای آنها استفاده کرده و یا آنها را با مکمل هایی از جمله قطره ی AD3E تقویت کنید.


جهت خرید تخم پرندگان زینتی کلیک کنید.

استرس

استرس یکی از عوامل اصلی و اصلی شکست تخم مرغ در عاشقان است. اگر پرنده خانگی شما شرایط محیطی را برای پرورش تخم و جوجه بی خطر نداند، دچار استرس می شود و تخم گذاری نمی کند.

برخی از علل استرس در مرغ عشق عبارتند از: صدای بلند، محیط های شلوغ و شلوغ، دما و رطوبت نامناسب، وجود شکارچیان، مراجعه مکرر به قفس پرندگان و ….

 

بیماری

مرغ عشق مانند سایر طوطی ها این توانایی را دارد که علائم بیماری خود را پنهان کند. اگر پرنده شما از بیماری رنج می برد، ممکن است تمایلی به تخم گذاری نداشته باشد. بنابراین لازم است تمام رفتارهای پرنده خانگی خود را در حالت عادی در نظر گرفته و بدانید تا در صورت بروز رفتارهای غیرعادی در اسرع وقت اقدام کنید.

دوره پرریزی

بیشتر پرندگان از جمله مرغ عشق در تابستان پوست اندازی می کنند. بنابراین فصل تابستان برای تخم گذاری برای جفت گیری پرندگان مناسب نیست. بنابراین بهتر است یک جفت مرغ عشق را در دوره جوجه کشی از یکدیگر جدا نگه دارید زیرا نمی توانند به درستی جفت شوند و تخم گذاری کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *