آموزش پرورش و جوجه کشی شتر مرغ, دسته‌بندی نشده

درآمدزایی با پرورش شتر مرغ

پرورش شتر مرغ

بدون شک همه ما نام پرنده آفریقایی را شنیده ایم که قدرت پرواز ندارد و به آن بزرگترین پرنده نیز می گویند. این پرندگان به

صورت گروهی زندگی می کنند که از پنج شترمرغ شروع می شود و گاهی به گروه های پنجاه نفری نیز می رسد.

ابتدا باید توجه داشت که شترمرغ 2 تا 3 سال پس از جوجه ریزی از نظر جنسی بالغ می شود. می رسد و برای مدت طولانی

بارور می شود، بنابراین می تواند مراحل تولید مثل را طی کند. پرورش شترمرغ به تعداد زیادی شترمرغ نر و ماده نیاز دارد.

پس می توان گفت که پرورش شترمرغ شغلی بسیار سودآور محسوب می شود، زیرا می توان در یافتن پرندگان نر و ماده موفق شد و اصول پرورش شترمرغ را رعایت کرد و با اصول و حوصله کارها را انجام داد.

 

شترمرغ پرنده ای خاص و شیرین و زیباست که امروزه مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است به طوری که می توان گفت از پرورش و پرورش جوجه شترمرغ سود زیادی البته با تجربه و تلاش زیاد است. بازار خوب محصولاتی مانند گوشت شترمرغ، تخم مرغ، چربی، پر و پوست باعث شده افراد زیادی در این زمینه فعالیت کنند.

 

 

 

 

خرید یا جمع آوری تخم های نطفه دار

 

1-از خرید اینترنتی تخم بارور به خصوص تخم شترمرغ خودداری کنید زیرا اولاً نمی دانید تخم ها در چه شرایطی نگهداری می شوند و چند روز از تولید آنها می گذرد و ثانیاً به دلیل فاصله زیاد شما از فروشنده. ممکن است تخمک ها بشکنند یا اسپرم ها در حین انتقال بمیرند.

2-اگر قصد خرید تخم شترمرغ بارور شده را دارید، حتما به مرکز پرورش فروشنده مراجعه کنید تا وضعیت شترمرغ ها را به دقت بررسی کنید. البته وجود شترمرغ های نر در گله به پرهای قهوه ای رنگ برای تولید تخم های بارور شده نیاز دارد. شترمرغ نر دارای پرهای سیاه بر روی بدن خود است.

3-وضعیت تغذیه شترمرغ در لقاح تخم مرغ بسیار موثر است، بنابراین اگر پرورش دهنده ای انواع غذای مفید و کنسانتره مخصوص شترمرغ های خود را تهیه کند، مطمئن باشید که کیفیت تخم مرغ ها بالا خواهد بود، اما اگر پرورش دهنده فقط به شترمرغ ها تغذیه کند. با یونجه و علف، تخم مرغ ها کیفیت پایینی خواهند داشت.

4-مدت زمان نگهداری تخم مرغ بر جوانه زنی آنها تأثیر می گذارد. هر چه تخم‌ها طولانی‌تر نگهداری شوند، احتمال خروج از تخم کمتر می‌شود. سپس از پرورش دهنده بخواهید که تخم های تازه جوجه شده را به شما بدهد و هنگام خرید، تعداد تخم های بارور شده خریداری شده را با تعداد شترمرغ های ماده در مزرعه مقایسه کنید، مثلاً اگر پرورش دهنده 10 شترمرغ ماده دارد و 50 تخم بارور شده به شما داده است. مطمئن شوید که تخم‌مرغ‌ها برای مدتی نگهداری شده‌اند، بنابراین توصیه می‌کنیم تخم‌مرغ‌ها را هر چند وقت یکبار بخرید تا بتوانید بلافاصله آن‌ها را در دستگاه قرار دهید.

5-از خرید تخم‌های خیلی کوچک یا خیلی بزرگ، ترک‌خورده، آلوده به خون و مدفوع، دایره‌ها و غیره خودداری کنید، زیرا احتمال خروج آن‌ها از تخم کمتر است.

6-بعد از خرید تخم مرغ ها را تا زمان آماده شدن در جای خنک با دمای 15-12 درجه قرار دهید و هر دو تا سه ساعت یکبار بچرخانید و با استفاده از دستگاه های مرطوب کننده اولتراسونیک از رطوبت محیط اطمینان حاصل کنید و تخم مرغ ها را نگه دارید. به صورت افقی و حتی عمودی اگر قصد دارید تخم مرغ ها را به صورت عمودی نگه دارید، قسمت پهن تخم مرغ باید رو به بالا باشد.

جهت خرید تخم نطفه دار شتر مرغ اینجا کلیک کنید

 

آماده سازی دستگاه جوجه کشی

 

از آنجایی که شرایط پرورش شترمرغ با سایر پرندگان متفاوت است، برای پرورش این پرنده به دستگاه مخصوص پرورش شترمرغ نیاز است.
مکانی که دستگاه جوجه کشی شترمرغ قرار می گیرد باید دارای کولر گازی یا آب سردکن باشد تا رطوبت تخم ها را جذب کند و در هنگام جوجه کشی رطوبت بالایی لازم است و باید افزایش یابد. رطوبت دستگاه، برای این کار باید وسایل گرمایشی در منطقه وجود داشته باشد. دمای ایده آل برای دوره جوجه کشی 15 درجه و دوره کمون – 25 درجه است.

نکته: دستگاه های جوجه کشی شترمرغ قابلیت استقرار و جوجه کشی همزمان را ندارند، زیرا در دوره فرود نیاز به رطوبت فشرده و در دوره جوجه کشی نیز رطوبت فشرده لازم است و هر دوی این امکانات را نمی توان به طور همزمان فراهم کرد. زمان. بنابراین حتی دستگاه های خارجی پیشرفته هم نمی توانند امکان نصب و جوجه کشی دستگاه های جوجه کشی شترمرغ را به طور همزمان فراهم کنند.

بنابراین، اگر قصد دارید تخم مرغ های تازه را به ترتیب بخرید و آنها را در دستگاه قرار دهید، بهتر است دو دستگاه جوجه کشی، یکی برای دستگاه ستر و دیگری برای دستگاه جوجه کشی خریداری کنید. با این حال، اگر می خواهید فقط از یک ابزار برای جوجه کشی استفاده کنید، بهتر است تمام تخم ها را در ابزار قرار دهید و تا روز سی و نهم یعنی روز جوجه کشی منتظر بمانید، تا آن زمان باید سیستم رطوبت ساز ابزار فعال شده و تخم ها باید کاملاً آماده شده باشند. به سبد جوجه کشی منتقل شد.

قبل از قرار دادن تخم ها در دستگاه از صحت عملکرد دستگاه اطمینان حاصل کنید زیرا برخی از دستگاه ها به دلیل استفاده از سنسورهای بی کیفیت نیاز به کالیبره مجدد دارند (دستگاه های پرورش شترمرغ اسکندر به دلیل استفاده از سنسورهای فوق دقیق) sht نیازی به کالیبراسیون مجدد نیست)، بنابراین دمای دستگاه را روی 36.3 درجه سانتیگراد تنظیم کنید و رطوبت را روی 16 -20 درصد تنظیم کنید، پس از 24 ساعت در صورت کارکرد صحیح دستگاه، می توانید تخم مرغ ها را به دستگاه منتقل کنید، اما لازم است دستگاه را ضد عفونی کنید تخم مرغ قبل از آن، زیرا حاوی باکتری است و این باکتری ها در داخل دستگاه رشد می کنند که باعث بیماری جوجه های تازه جوجه شده می شود.

ابتدا برای قرار دادن تخم شترمرغ در داخل دستگاه باید در دمای، رطوبت و محیط کاملا بهداشتی نگهداری شود. به دلیل حساسیت بالا و تعداد محدود تخم مرغ، قبل از قرار دادن تخم ها در دستگاه، تخم شترمرغ ها را در اتاق یا محیطی که از قبل گرم شده قرار دهید تا به دمایی نزدیک به دمای داخل دستگاه برسد. گاهی مشاهده می شد که به دلیل اختلاف دمایی بین دمای داخل دستگاه و دمای تخمک، اختلاف دما به داخل اسپرم نفوذ نکرده و تبدیل به یک فرزند می شود. قبل از تخم گذاری، لازم است که عملکرد صحیح دستگاه جوجه کشی را کاملاً درک کنید. افراد باتجربه اقداماتی را برای اطلاع از فرآیند جوجه کشی انجام می دهند و در صورت امکان تجهیزات لازم مانند قطع برق را تهیه و آماده کنید. یکی از این تجهیزات ضروری اینورتر یا ترانسفورماتور قدرت جوجه های گوشتی است.

 

 

جهت خرید دستگاه جوجه کشی شتر مرغ اینجا کلیک کنید

 

ضدعفونی تخم ها قبل از قراردادن در دستگاه

در هر فرآیند جوجه کشی، قبل از قرار دادن تخم ها در هچر، باید آنها را تمیز و ضدعفونی کنید تا آلودگی به داخل دستگاه منتقل نشود. برای تمیز کردن تخم مرغ، می توانید از یک پارچه تمیز، مسواک یا پارچه خشک استفاده کنید تا لایه بیرونی محافظ تخم مرغ را بردارید.

 

قرار دادن تخم ها در دستگاه جوجه کشی

1-با توجه به اینکه تخمک در محیط سرد نگهداری می شود و دمای داخل دستگاه بسیار گرم است، قرار دادن سریع تخمک در دستگاه ممکن است باعث ایجاد شوک حرارتی به اسپرم شود، بنابراین تخمک را ذخیره کنید. برای مدت طولانی روی دستگاه نخواهد بود.

2-دمای دستگاه را روی 36.3 درجه سانتی گراد و رطوبت را روی 16 درصد قرار دهید، شمارنده روز دستگاه را روی صفر قرار دهید.

3-اگر از شانه توخالی یا مستقیم استفاده می کنید، تخم مرغ را باید به گونه ای قرار دهید که قسمت پهن تخم مرغ رو به بالا باشد، زیرا این قسمت حاوی بالشتک هوا است و اگر در طرف دیگر قرار گیرد، فشار سفیده و زرده تخم مرغ باعث ترکیدن کیسه می شود و محتویات آن خراب می شود.

4-دمای محل قرارگیری دستگاه باید بین 15 تا 18 درجه سانتیگراد باشد و وجود کولر گازی یا کولر آبی در محیط ضروری است زیرا نیاز به رطوبت شدید دارد.

5-باید سیستم تهویه مطبوع دستگاه را روشن کنید اگر دستگاه شما اتوماتیک باشد، تهویه مطبوع را به صورت خودکار انجام می دهد.

6-برای مدیریت تمام عملکردهای چرخش تخم مرغ، تامین دما، رطوبت و رطوبت از تجهیزات تمام اتوماتیک و اتوماتیک تولید مرغ استفاده کنید، بنابراین هنگام خرید دستگاه جوجه کشی باید به این موضوع توجه کافی داشته باشید.

7-در حین کار، دریچه هوای دستگاه را کاملا باز کنید تا بلافاصله آب موجود در پارچه خارج شود.

8-قبل از گذاشتن تخم‌مرغ‌ها در دستگاه، وزن و تعداد هر تخم‌مرغ را روی کاغذ یادداشت کنید، وزن و رطوبت آن را اندازه بگیرید و بعد از یک هفته تخم‌ها را یکی یکی وزن کرده و تفاوت وزن را پیدا کنید. . اگر تخم‌مرغ‌ها بیش از 30 گرم از دست بدهند، رطوبت زیادی از دست داده‌اند و میزان رطوبت آن باید روی 21 درصد تنظیم شود، اما کمتر از 30 گرم به معنای کاهش رطوبت است. رطوبت دستگاه را روی 15 درصد تنظیم کنید.

9-منطقه باید دارای سیستم برق اضطراری مانند موتور برق یا باتری ماشین با مبدل برق 220 ولت باشد تا در صورت قطع برق شهر بلافاصله به جوجه ها دسترسی داشته باشند زیرا یک لحظه غفلت باعث جوجه ها می شود. خفه شدن به دلیل کمبود اکسیژن .

نطفه سنجی تخم ها

عمل آنالیز اسپرم ساده خواهد بود و با کمک آنالیز اسپرم متوجه تخمک های بدون اسپرم یا با اسپرم مرده خواهید شد. اگر به موقع این شیاف ها را از دستگاه خارج نکنید، پوسیده شده و باعث بیماری می شوند. به تخمک‌های دیگر منتقل می‌شود و جنین‌ها در داخل تخمک قرار می‌گیرند، بنابراین این مرحله را در روز ۱۴ و روز ۳۲ انجام دهید.

برای تجزیه و تحلیل اسپرم ابتدا دستگاه های خنک کننده را خاموش کنید و دمای اتاق را به 28-30 درجه سانتیگراد برسانید، اگر در مناطق گرم هستید نیازی به استفاده از بخاری نیست، اما اگر در مناطق سردسیر هستید. اگر چنین است، پس باید از آن استفاده کنم. بخاری گازی یا نفتی این دما را تامین می کند.

پس از انجام گرم کردن فوق، تمام چراغ های اتاق را خاموش کرده و تخمک ها را با هم از دستگاه خارج کرده و آنها را تحت آنالیز اسپرم قرار دهید.

اگر بتوانید رگهای داخل تخمک را ببینید به این معنی است که اسپرم زنده است و در حال رشد است، اما اگر رگها را نبینید، اگر تخمک را تکان دهید، متوجه خواهید شد که لکه سیاه در داخل تخمک در حال حرکت است. سپس می دانید که تخمک اسپرم ندارد. در روز سی و دوم، تخمک ها در شرایط مشابه در معرض نور قرار می گیرند و تخمک های بارور نشده و آسیب دیده از دستگاه خارج می شوند.

 

 

انتقال تخم ها از ستر به هچر

سه روز آخر جوجه کشی متعلق به دوره جوجه کشی است که طی آن جوجه ها کاملاً رشد کرده و آماده جوجه ریزی هستند، بنابراین باید شرایطی را فراهم کنید که بتوانند به راحتی تخم گذاری کنند. در هچری تا زمانی که دمای اتاق به 25-27 درجه سانتی گراد برسد، تخم ها را از شانه به سبد جوجه کشی منتقل کنید، چرخش انکوباتور را متوقف کنید، دما را روی 36.6 درجه سانتی گراد تنظیم کنید. دما و رطوبت را با دریچه‌های باز روی 40% تنظیم کنید، زیرا کودک به اکسیژن بیشتری نیاز دارد تا بتواند از دستگاه خارج شود.

اگر دستگاه پرورش جوجه اسکندری را خریداری کرده اید، گزینه کاشت گوشت را انتخاب کنید تا دستگاه بلافاصله شرایط تخم گذاری را فراهم کند. در دوران جوجه کشی درب دستگاه را باز نکنید و نوزادان باید دو روز در دستگاه بمانند تا قدرت حرکت کافی داشته باشند و زرده داخل بدن خود را کاملا بخورند، پس از گذشت یک روز آن را به آرامی تحویل دهند. . جوجه ها به سمت تخم های خود می روند.

 

زمانی که تخم ها را در دستگاه جوجه کشی قرار دادید، لازم است که مکان و بستر مناسبی را برای آنها فراهم آورید تا دچار سرمازدگی و یا هر نوع بیماری دیگری در اثر شرایط نامناسب محیطی شوند، با توجه به دوره جوجه کشی ۴۰ الی ۵۰ روزه جوجه کشی فرصت کافی برای آماده سازی مکان آنها خواهید داشت.

 

 

 

آماده سازی بستر مخصوص جوجه های یک روزه تا دو هفته ای

 

اگرچه جوجه ها در برابر سرما و گرما مقاوم هستند، اما برای جلوگیری از هر نوع بیماری باید بستری کاملاً گرم و نرم برای آنها فراهم کرد. برای این منظور باید اتاقی را برای جوجه های یک روزه در نظر بگیرید، کف اتاق را با خاک اره یا پارچه های نرم بپوشانید و از لامپ پرورش مصنوعی یا بخاری برقی برای گرم کردن محیط آنها استفاده کنید.

خوراک و جوجه های مناسب را برای جوجه ها تهیه کرده و در محل خود قرار دهید، دانخوری ها و قفس ها و تمامی لوازم جوجه ها باید کاملا تمیز باشند تا بیماری به آنها سرایت نکند. وجود هر گونه آفت از جمله موش، سوسک، پرندگان، مگس و غیره برای سلامتی آنها مضر است و می تواند آنها را بیمار کند، بنابراین اقدامات لازم برای مراقبت از محیط زیست، سیمان، کف، دیوارها و سقف راه ها را مسدود می کند. از این آفات کپی ها را به سالن کاهش دهید.

 

تغذیه جوجه ها

جوجه هایی که از جوجه کشی خارج می شوند هنوز ضعیف هستند، بنابراین می توانید از مخلوط آب، شکر و مولتی ویتامین ها برای بهبود سلامت آنها استفاده کنید. ضمناً جیره غذایی اولیه مرغ و بوقلمون برای آنها مناسب خواهد بود. برای افزایش میزان پروتئین و ویتامین ها در غذا می توانید چند تکه هویج خرد شده، کاهو، کلم و یونجه، سیب زمینی آب پز و تخم مرغ آب پز شده اضافه کنید. به رژیم غذایی آنها اضافه کنید.

افزودن تکه های گوشت پخته، حبوبات و مقداری پودر استخوان یا پودر استخوان، ارزش غذایی غذای آنها را افزایش می دهد.

از آنجایی که جوجه شترمرغ هنوز غذا خوردن را تجربه نکرده است، می تواند اشیاء دیگر را به جای غذا تشخیص دهد و بخورد و این مواد در روده آنها جمع شده و باعث مرگ آنها می شود. برای کمک به تغذیه آنها از محیط خود، می توانید مقداری از جیره آنها را در دستان آنها بگذارید و آنها را تشویق کنید که از دستان شما غذا بخورند. همچنین وجود تعداد زیادی آبخوری و دانخوری در محیط باعث می شود که آنها مشتاق بیشتری برای بررسی محتویات آبخوری ها و دانخوری ها داشته باشند و این تکنیک مرغ ها را به خوردن غذا از آبخوری و آب از آبخوری عادت می دهد.

بیشترین تلفات گزارش شده در جوجه شترمرغ مربوط به عفونت کیسه زرده است، زیرا برخی از پرورش دهندگان با عدم اطلاع از سیستم پرورش مناسب بلافاصله پس از جوجه ریزی به جوجه ها غذا می دهند و این عمل باعث می شود که جوجه ها خوراکی نداشته باشند. کیسه زرده و محتویات کیسه زرده داخل معده مرغ شروع به پوسیدگی کرده و عفونی می شود، بنابراین مطمئن شوید که جوجه ها به مدت 48 ساعت در انکوباتور بمانند.

برای جلوگیری از خوردن مدفوع جوجه ها، به طور مرتب بستر آنها را تمیز کنید و حداقل یک بار در روز کاسه های آب و غذای آنها را بشویید. ویتامین بخورید در افزایش مقاومت بدن آنها و تسریع در رشد آنها تاثیر زیادی دارد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *