مقالات کاربردی جوجه ساز

جوجه کشی مرغ آیام سمانی

زادگاه اصلی مرغ ایام سمانی اندونزی است. شاید برایتان جالب باشد که آیام در زبان اندونزیایی به معنای مرغ و سمانی به معنای روستایی است که مرغ برای اولین بار در آن دیده شده است. توجه داشته باشید که مرغ سمانی یکی از نژادهای کمیاب در بین پرندگان است و به همین دلیل قیمت بالاتری نسبت به سایر نژادها دارد.

 

ین پرندگان به رنگ کاملا مشکی می باشند، از سلول ها گرفته تا پر، پوست، رگ، قلب، گوشت، مغز استخوان به رنگ سیاه هستند و تنها خون آن ها مثل اغلب حیوانات قرمز می باشد.

 

جوجه کشی آیام سمانی

به دلیل ماهیت ارزشمند و کمیاب این گونه، در اکثر کشورهای شرق آسیا برای تولید تخم مرغ و گوشت کشت می شود. این کار به دلیل هزینه ای که دارد بسیار سودآور است و می توان از این پرورش یک منبع درآمد ایده آل ایجاد کرد. برای شروع این کار پرورش، تخم مرغ سیاه  و یک دستگاه جوجه کشی برای شروع تولید این کالای گرانبها در دسترس داریم. همچنین در صورت عدم وجود فضای ذخیره سازی می توان آن را قبل از تولد به فروش رساند. بنابراین امکان تولید جوجه در آپارتمان و منازل وجود دارد.

جوجه کشی و پرورش این نژاد یکی از سودآورترین مشاغل است. جوجه های ایام سمانی بسیار دوستانه و در پرورش جوجه خوب هستند اما احتمال جوجه ریزی در آنها کم است. البته تشنج در این نوع جوجه ها به شرایط آب و هوایی، ژنتیک و روش نگهداری بستگی دارد. اما معمولاً از جوجه کشی های خانگی یا حرفه ای برای جوجه کشی این نژاد استفاده می شود.

تعداد روزهای جوجه کشی این نژاد همانند دیگر نژادهای مرغ، 21 روز می باشد. همچنین حرارت 37.5 الی 37.7 درجه و رطوبت 60 درصد برای دوران ستر و حرارت 37.2 درجه به همراه رطوبت 72 درصد برای دوران هچر جوجه کشی از این پرنده مناسب است.

 آب و هوایی مناسب

مناطق گرم یا مرطوب برای پرورش جوجه های اندونزیایی خالص و خروس های سیاه ایده آل هستند. با توجه به اینکه اندونزی زیستگاه اصلی این گونه محسوب می شود، مشخص می شود که این گونه بیشتر با آب و هوای گرمسیری سازگاری دارد. البته مرغ ایام سمانی در برابر سرما بسیار مقاوم است. اما بهتر است با توجه به گرانی این نژاد شرایط پرورش مناسب برای آنها فراهم شود.

 

برای خرید تنخ نطفه دار آیام سمانی اینجا کلیک کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *